2015. február 14., szombat

Köles gombóc vanília sodóval

A kölest nem csak sósan lehet elkészíteni. Itt egy egészséges ötlet, hogy csinálhattok belőle desszertet.



Hozzávalók:

  • 1 bögre köles
  • 2 bögre tej
  • ízlés szerint xilit vagy más édesítő
  • vanília kikapart belseje
Mindent egy lábasba teszünk és puhára főzzük a kölest. Megvárjuk míg kihűl és a kezünkkel gombócokat formázunk belőle. Ezután darált mandulát egy serpenyőben megpirítunk és ebben forgatjuk meg a gombócokat. 

Hozzá egy lisztmentes vaníliasodó készült:

  • 2 dl tej
  • 2 dl tejszín
  • 3 tojás sárgája
  • vanília kikapart belseje
  • xilit vagy édesítő ízlés szerint
Minden hozzávalót egy lábasba teszünk és elkezdjük folyamatos keverés mellett besűríteni. 

A tejtermékek lehetnek laktózmentesek is!




2015. február 7., szombat

Zabkeksz vörösáfonyával és étcsokival (paleo)

Ma reggel kísérleteztem ki ezt az egészséges kekszet. A cél az volt, hogy reggelire, kávé mellé, desszertnek vagy bármikor hozzá tudjunk nyúlni. Finom legyen, sokáig elálljon és egyszerű, gyors legyen az elkészítése. Jelentem sikerült!  Kívül ropogós, belül puhább. 
A receptet bögrésre készítettem, hogy ne kelljen időd fecsérelni a méregetéssel. 

Hozzávalók (16db):

  • 2,5 bögre aprószemű zabpehely
  • 1 bögre víz
  • 1 tojás
  • 1 ek kókuszzsír
  • 4 ek xilit
  • csipet só
  • 2 tk fahéj
  • 1 kk szódabikarbóna
  • 1 marék aszalt vörösáfonya
  • 1 csík étcsoki apróra vágva (én cukormenteset, 90%-os kakaótartalmút használtam)

Minden összetevőt egy tálba mérünk és alaposan összekeverjük. Ezután hagyjuk állni, hogy a zab jól megszívja magát. Kb 20 percig. Nem baj az se ha tovább hagyjuk, baja nem lesz. Sütőpapírra egy evőkanál segítségével halmokat kanalazunk, melyeket kicsit lelapítunk. Előmelegített sütőben 180 fokon 15-20 percig sütjük. És kész is! Zárható dobozban több napig eláll, már ha marad!



2015. február 5., csütörtök

Formatortáim

Már sokszor szerettem volna összegyűjteni és megmutatni pár általam készített tortát.
Nagyon szeretek különleges alakú tortákat készíteni, mert nagy kihívást jelent kitalálni, hogyan kell vagdosni, kenegetni a piskótámat, hogy az a forma jöjjön ki, amit én szeretnék. Marcipánnal szoktam általában dolgozni, mert szerintem nagyon egyszerű és bármi kihozható belőle.

Tipp: Marcipánt a marcipánhoz úgy tudtok ragasztani, hogy egy kevés vízzel bekenitek.

Fogadjátok szeretettel:

Marcipánnal bevont torta, kézzel készült marcipánvirágokkal és levelekkel díszítve.




Rengeteg kiszúró formát lehet már kapni, a következő tortát én is így díszítettem.




A rózsák itt is kézzel készültek, a piros pöttyöket nyomózsák csövével szúrtam ki.






Itt a különböző méretű köröket, különböző méretű pogácsaszaggatóval készítettem.





Férfi és női alakú torta. Előbbi egy lánybúcsúra, utóbbi egy plasztika doki szülinapjára készült.



És az egyik kedvencem. A dagonyázó disznók. Nagyon egyszerű elkészíteni. Az adott tortát locsoljuk le olvasztott étcsokival úgy, hogy az oldalára is lecsorogjon. Amíg még nem dermedt meg, tapasszuk hozzá a kit-kat-et, az ujjunkkal húzzunk bele sárfoltokat és rakjuk bele a marcipánból készített disznókat. A végén átkötöttem egy szalaggal, hogy biztosra menjek. :)











2015. február 1., vasárnap

Mogyorós brownie, banános avokádókrémmel (diétás)

Ez az édesség cukrot és lisztet nem tartalmaz. Viszont jó csokis, amit én imádok.



Hozzávalók:

  • 3 tojás
  • csipet só
  • 100 g étcsoki
  • 45 g vaj
  • 30 g mandulaőrlemény
  • 50 g xilit
  • 40 g kakaópor
  • 1 marék törökmogyoró
A tojásokat habosra verjük, majd hozzáadjuk a csipet sót, xilitet, kakaóport és mandulaőrleményt. Ezzel párhuzamosan gőz felett megolvasztjuk az étcsokit és vajat. Ha ez megvan, apránként hozzákeverjük a tojásos masszához. 1 marék törökmogyorót durvára aprítunk és a masszához adjuk. 180 fokra előmelegített sütőbe tesszük és kb 20-25 percig sütjük. Végezzünk tűpróbát és akkor vegyük ki, mikor még nyomot hagy. Ha teljesen megsütjük kiszárad és nem lesz olyan finom. Miközben hűl, még úgyis dermed. Én egy kocka alakú sütésálló üveg tálban sütöttem.

Amíg sül, el tudjuk készíteni a krémet.

Hozzávalók:
  • 1 érett avokádó
  • 2 ek kakaópor
  • negyed citrom leve
  • 3 ek xilit
  • 1 érett banán
  • 1 marék törökmogyoró
Az avokádó belsejét kikaparjuk és a citrommal meglocsoljuk. Fontos, hogy érett, puha legyen az avokádó, mert akkor lesz krémes. Villával törjük össze a banán felével, majd adjuk hozzá a xilitet és a kakaóport. Természetesen a kakaópor és a xilit aránya ízlés dolga, melyet a banán édessége is befolyásol.

Miután kihűlt a brownie, kenjük meg a tetejére a krémünkkel, majd a tetejét díszítsük a banán másik felével és a törökmogyoróval.





2015. január 16., péntek

Ribizlis máktorta (diétás)

Mákimádók figyelem! Éppen vásárolni voltam, mikor megláttam, hogy a fagyasztós pultban, valami újdonságot látok, RIBIZLI! Imádom, egyből azon kezdtem el gondolkodni, mit is kéne belőle készíteni. Gyorsan megfordítottam, hogy elolvassam, mit is tartalmaz pontosa, mert sokszor a fagyasztott gyümölcsökhöz adnak cukrot. Örömmel nyugtáztam, ez szimplán ribizli :) És az összetevők olvasása közben láttam, hogy van mellette egy javasolt recept is, ami mákos. Így nem gondolkodtam tovább, azonnal eldőlt ezt elkészítem, persze a saját diétás verziómban!



Hozzávalók:


  • 3 tojás
  • 200 g mák
  • 120 g xilit
  • 1 tk szódabikarbóna
  • csipet só
  • 50 g olvasztott vaj
  • 400 g fagyasztott ribizli

A tojásokat szétválasztjuk. A fehérjét a xilit felével és a csipet sóval felverjük. A sárgáját a másik felével habosra keverjük, majd hozzáadjuk a mákot, szódabikarbónát és végül a vajat. A felvert fehérjét óvatosan összekeverjük a mákos sárgájával, míg egynemű nem lesz. Ezután 300 g ribizlit összenyomunk (villával vagy botmixerrel) és a masszánkhoz keverjük. Végül a 100g ribizlit is hozzáadjuk (egészben). Kivajazott tortaformába simítjuk és 180 fokra előmelegített sütőbe sütjük 30-40 percig. Tálaláskor egész ribizlivel díszítjük. Lehet hozzá ribizli öntetet is készíteni úgy, hogy a ribizlit egy kis xilittel összeturmixoljuk és ezzel öntjük nyakon a tortánkat.




2014. december 23., kedd

Bejgli alaprecept

Karácsony elmaradhatatlan édessége a bejgli! Ez a tészta recept eddig a kedvencem, nagyon könnyű és puha! Az, hogy mivel töltjük meg, már csak fantázia és ízlés dolga! Én idén gesztenyéset és narancsos-marcipánost választottam.




Hozzávalók:


  • 1 kg liszt
  • 40 dkg vaj
  • 10 dkg porcukor
  • 2 csipet só
  • 2 tojássárgája
  • 3 dkg élesztő 
  • 3 dl tej

1,5 dl langyos tejbe elkeverjük az élesztőt. Egy nagy tálba a hideg vajat elmorzsoljuk a liszttel. Hozzáadjuk a porcukrot, sót és a tojássárgáját. Majd az élesztős tejet és a maradék 1,5 dl tejet! Jól összegyúrjuk, lefóliázzuk és fél órára (legalább) hűtőbe tesszük. De az se baj ha csak másnap sütjük meg. 
Én 12 egyenlő részre osztottam a tésztát! Vékonyra nyújtottam és olyan hosszúra, mint a tepsi. Miután megtöltöttük, szorosan feltekerjük, a széleit behajtjuk és sütőpapíros tepsibe fektetjük. Én kb. 2 ujjnyi távolságot hagytam közöttük, hogy elférjenek ha sütés közben megnőnek. Sütés előtt lekenjük tojássárgájával, hagyjuk kb. 20 percig,  míg rászárad. Majd lekenjük tojásfehérjével és ismét várunk. Mielőtt betesszük a sütőbe megszurkáljuk. 180 fokon kb. 30 percig sütjük légkeverésesen.








2014. november 4., kedd

Somlói revolúció (Az Ország Tortája 2014)

A 2014-es évben a Somlói revolúció nyerte el az Ország Tortája címet. Alul egy diós piskóta, azon étcsoki mousse, narancsos betét, fehércsokis mousse és ganache.
Több helyen kóstoltam ezt a tortát, köztük az eredetit is. A recept mindenki számára nyilvános (itt találjátok), de persze mindenhol szoktak változtatni rajta ezt-azt. Nekem nagyon ízlett, így elkészítettem az én verziómat.


Piskóta:

  • 145 g tojásfehérje
  • 60 g tojássárgája
  • 50 g cukor
  • 20 g liszt
  • 80 g durvára darált dió

A fehérjét felverjük. A sárgáját a cukorral habosra keverjük, majd hozzáadjuk a diót. A fehérjét óvatosan beleforgatjuk a sárgájába, majd hozzáadjuk a lisztet és összeforgatjuk, hogy ne törjön össze. Enyhén gőzös sütőben, 155 fokon, 30 percig sütjük.
Az eredeti receptben dió grillázst is kellene készíteni, de nekem jobban ízlett, hogy nincsenek benne keményebb dió darabok és egyszerűbbnek is tartottam. A sütőbe a tortaforma alá, egy tűzálló tálba vizet tettem és így értem el a gőzös sütőt.

Étcsokoládé mousse:

  • 30 g tejszín
  • 165 g étcsoki (én 65%-ost használtam)
  • 50 g tojássárgája
  • 30 g whiskey
  • 240 g tejszínhab (habtejszín felverve)
  • 3 lap zselatin
A zselatint 5 percre vízbe áztatjuk. A tojássárgáját kihabosítjuk. A tejszínt felmelegítjük a zselatinnal (ne forraljuk), majd hozzácsorgatjuk a tojássárgájához folyamatos keverés mellett. Az étcsokit gőz felett megolvasztjuk és hozzákeverjük a tojássárgájás tejszínt. Langyosra hűtjük és hozzákeverjük a whiskeyt és a tejszínhabot. Ezután a kihűlt piskótára simítjuk és hűtőbe tesszük.

Fontos, hogy a rétegeket úgy kell egymásra tenni, hogy az alatta lévő már elég "szilárd" legyen különben összefolyik. Ezért gyorsabb ha fagyasztóba rakjuk, míg a következő réteget készítjük, vagy egy picivel többet kell várni. Mivel nekem nem fért bele a kis fagyasztómba, ezért én türelmes voltam :)

Narancs betét:


  • 170 g narancslé (2-3 narancs leve)
  • 50 g cukor
  • 1 narancs héj
  • 2 lap zselatin

A zselatint 5 percre vízbe áztatjuk. A narancs levét, héját, cukrot és a zselatint egy lábasba tesszük és elkezdjük melegíteni. Egy percig hagyjuk forrni, majd levesszük és hűlni hagyjuk. Addig hagyjuk hűlni, hogy langyos legyen, mert ha meleg és ráöntjük a moussera, akkor összefolyik vele. Viszont ha nagyon kihűl, akkor nem tudjuk szépen elsimítani mert "darabos" lesz a zselatin miatt. Ha túl sokat vártunk, picit vissza tudjuk melegíteni és újra próbálni.
Mikor ráöntöttük a csokis részre és egyenletesen elsimítottuk mehet vissza a hűtőbe/fagyóba.


Fehércsokoládé mousse:


  • 90 g tejszín
  • 200 g fehércsokoládé
  • 55 g tojássárgája
  • 3 lap zselatin
  • 320 g tejszínhab
  • 1 vaníliarúd kikapart belseje
A zselatint 5 percre vízbe áztatjuk. A tojássárgáját kihabosítjuk. A tejszínt felmelegítjük a zselatinnal (ne forraljuk), majd hozzácsorgatjuk a tojássárgájához folyamatos keverés mellett. A fehércsokit gőz felett megolvasztjuk és hozzákeverjük a tojássárgájás tejszínt. Langyosra hűtjük és hozzákeverjük a tejszínhabot. Majd mehet a megszilárdult narancsos rétegre. 

Ganache:

  • 40 g tej
  • 75 g étcsoki (65%)
  • 20 g vaj
A tejet és a vajat felmelegítjük, majd levesszük a tűzről és elkeverjük benne a csokit. Langyos formában mehet a tortánk tetejére.

Díszítésnek én felvert tejszínhabot nyomtam ki csillagcsöves habzsákból. Annak tetejére pedig a képen látható mintát nyomtam ki sütőpapírra olvasztott étcsokiból és egy kevés olajból. Meg kell várni, míg megdermed és szépen le lehet szedni.


Én így készítettem el ezt a tortát. Nekünk nagyon ízlett, nem volt túl édes, elég könnyű állagú. Bonyolultnak tűnhet, de egyáltalán nem az, kicsit időigényes a dermedési idő miatt.